21 dni postu i modlitwy

08 Apr 2017 | 12:00 am - 11:59 pm21 dni postu i modlitwy | Magnifikat

Droga 21 – czyli 21 dni postu i modlitwy!

Post i Modlitwa_aktualności
Kochani, nasza Wspólnota Magnifikat zachęca w trwającym obecnie okresie Wielkiego Postu 2017 wszystkie osoby od postu i modlitwy w której będziemy szukać Bożej woli i oczekiwać duchowych przełomów!
Post naszej Wspólnoty rozpoczynamy 19 marca i potrwa on do 8 kwietnia! Tak, aby zakończyć przed Niedzielą Palmową i uroczystościami obchodów Wielkiego Tygodnia.

Dlaczego post?

W Piśmie Świętym znajdziemy wiele przykładów, gdy mężowie Boży poszczą i modlą się szukając woli Boga. Ojcowie Kościoła traktowali post jako coś szczególnego. Dla przykładu święty Atanazy mówi: „zauważ, co czyni post: leczy on choroby, wysusza nadmierne soki w organizmie, przepędza złe duchy, płoszy natarczywe myśli, nadaje duchowi większą przejrzystość, oczyszcza serce, leczy ciało i wiedzie w końcu człowieka przed tron Boży. Post jest ogromną siłą i niesie ze sobą przeogromne skutki”

Jesteśmy przekonani, iż duchowa dyscyplina uwalnia namaszczenie, błogosławieństwo i łaskę Boga w życiu wierzących. Kiedy wyeliminujesz na pewien czas ze swojej diety pewien rodzaj pokarmu, twój duch uwalnia się od spraw tego świata, a staje się niezwykle wrażliwy na sprawy Boże.

A więc czym jest biblijny post? Nie jest to powstrzymywanie się przez pewien czas od jedzenia by schudnąć czy zdrowiej żyć. Na tym polega dieta ale nie post. Post jest powstrzymywaniem się od pokarmów w celach duchowych.

A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe”
Rz 12, 1-2

Od samego początku swojej przyjaźni z Jezusem uczniowie wiedzieli Go zanurzonego w modlitwie i poście, widywali Go nocami na modlitwie do Ojca, czy też poszczącego w wielu ważnych momentach – choćby wtedy gdy wybierał dwunastu. Nasz Pan podjął 40-sto dniowy post przed rozpoczęciem swojej publicznej działalności. My też wiemy, jaki „styl” życia przyjął nasz Pan. Problem polega na tym, że nie zawsze nam się chce postępować podobnie jak On. Jezus był podobny do nas we wszystkim prócz grzechu. Jako człowiek, musiał podjąć podobny wysiłek jak my, by walczyć w modlitwie i poście. Musiał zmobilizować swoje ciało do postu! Wierzę, że bycie Jego naśladowcą to przede wszystkim postępowanie w ten sam sposób jak Jezus dokładnie we wszystkim: w modlitwie, poście, uwalnianiu, modlitwie za chory, miłości. Wierzę, że odkrywając na nowo siłę postu i modlitwy, mamy pewność doświadczenia Boga wiernego, odpowiadającego na modlitwy, tego, który jest ze swoim ludem zawsze. Boga Jahwe Rapha – tego który leczy.

Post nie dotyczy tylko i wyłącznie Nowego Testamentu. Możemy znaleźć w Starym Testamencie przykłady ludzi którzy stawali w „modlitwie ciała” jakim był post. Słowo Boże pełne jest świadectw o tych, którzy pościli i doświadczali duchowych przełomów. Mojżesz podczas czterdziestodniowego postu otrzymał dziesięć przykazań. Anna płakała i pościła, gdyż nie mogła mieć dzieci i wkrótce Bóg wysłuchał jej modlitw – urodził się prorok Samuel. Słowo Boże opisuje jak pościli Juda, Nehemiasz, Dawid, Jozue, mieszkańcy Niniwy, Anna i wielu innych, którzy pragnęli duchowych zmian.

Daniel pościł dwukrotnie. W Księdze Daniela, on i jego trzej towarzysze odmówili jedzenia potraw z królewskiego stołu i poprosili by podawano im tylko warzywa i wodę.

Poddaj próbie, proszę, sługi swoje przez dziesięć dni. Niech nam dają jarzyny do jedzenia i wodę do picia. Zobaczysz, jak wyglądamy my, a jak młodzieńcy, którzy jedzą pokarm królewski, i według tego, jak zauważysz, postąp z twoimi sługami. Posłuchał ich w tej sprawie i poddał ich próbie przez dziesięć dni. Po upływie dziesięciu dni ich wygląd okazał się lepszy i ciało lepiej odżywione niż wszystkich młodzieńców, którzy jedli pokarm królewski”. Dn 1, 12-15

Później w dziesiątym rozdziale księgi, Daniel zaczyna kolejny post, powstrzymując się przez 21 dni od słodkich potraw, mięsa i wina oraz poświęcając się modlitwie.

W tamtych czasach spędziłem ja, Daniel, całe trzy tygodnie w smutku. Nie jadłem wybornych potraw, nie brałem do ust ani mięsa, ani wina, nie namaszczałem się też aż do końca trzech tygodni” Dn 10,2-3

Post 21

Zdecydowaliśmy, że tym razem podejmiemy 21 dniowy post wyczekując duchowego przełomu dla Wspólnoty i dla spraw, które Bóg położył na twoim sercu. Pismo Święte wspomina o trzech rodzajach postu: całkowitym, zwyczajnym i częściowym. Pierwszy z nich ma skrajną postać i należy go stosować jedynie przez krótki czas. Człowiek nie przyjmuje wtedy ani pokarmów, ani wody. Powinien być stosowany tylko po konsultacji z lekarzem i pod jego nadzorem. Dobrze by był skonsultowany z mentorem, kierownikiem duchowym. Podczas normalnego (zwyczajnego) postu człowiek przez pewnien czas powstrzymuje się od wszelkich rodzajów pokarmów, ale pije wodę. Można też spożywać soki i buliony, co pomaga zachować siły. Możliwy jest też post częściowy do którego zachęcamy wszystkie osoby z Magnifikat. Nie jest to nie jedzenie w godzinach 23:00 do 6:00 rano ? Post częściowy polega na rezygnacji przez dłuższy czas z pewnych rodzajów pokarmów i napojów podobnie jak zrobił to dwukrotnie biblijny Daniel. My idąc za biblijnym przykładem Daniela zdecydowaliśmy się we Wspólnocie na 21 dni postu.

Proponujemy, aby 21 dni postu pod kątem żywieniowym podzielić na 3 etapy:

Pierwsze 6 dni postu:

 • eliminacja słodyczy, cukru, chleba i białej mąki, tłustych i ciężkostrawnych potraw oraz tłustego mięsa i wędlin, większości nabiału
 • CZYLI DOZWOLONE: warzywa, owoce, chude mięso: ryby i drób, oliwa z oliwek, orzechy, nasiona, kasze, płatki owsiane, twaróg, jogurt naturalny, jaja

Kolejne 15dni:

 • post Daniela – najbardziej restrykcyjna część postu – szczegóły poniżej

Po zakończonym poście (stopniowo):

 • wychodzenie z postu czyli włączenie kasz, płatków, oliwy, potem drobiu i ryb (stopniowo).

O poście Daniela

Post Daniela wg Biblii trwał 10 dni i 21 dni. W tym czasie Daniel spożywał tylko warzywa i owoce, rezygnując z wszelkich potraw ze stołu królewskiego. Współcześnie Post Daniela jest maksymalnie 40 dniową pół-głodówką w trakcie której rezygnujemy z mięsa, cukru, nabiału, tłuszczów, chleba i produktów zbożowych, słodyczy, alkoholu, owoców o wysokiej zawartości fruktozy (winogrona, banany, kaki) oraz ziemniaków i roślin strączkowych.

Co należy jeść?

 • warzywa i owoce: kapusta, chrzan, buraki, marchew, seler, rzodkiewka, por, czosnek, sałata, szpinak, jarmuż, pomidory, jabłka, papryka, cukinia, warzywa kiszone, ogórki, grejpfruty, cytryny, zioła, dynia, kalafior, kalarepa

Czego nie wolno jeść?

 • ziemniaków, roślin strączkowych, chleba, mleka, mięsa, olejów, zbóż, orzechów, pić kawy i mocnej herbaty oraz alkoholu

Post Daniela – najważniejsze zasady:

 • jemy warzywa z upraw ekologicznych, sezonowe
 • ograniczamy spożycie soli
 • warzywa dusimy/gotujemy krótko
 • surówki nie mogą być doprawiane majonezem, śmietaną, oliwą, a jedynie świeżymi ziołami
 • pijemy 2 l płynów dziennie (między posiłkami)

Post Daniela – przeciwwskazania:

 • cukrzyca na insulinie (typ I), nadczynność tarczycy, czynna gruźlica, niedoczynność nadnerczy, wyniszczenie organizmu (nowotwory, gruźlica), stany po przeszczepie narządów, ostra porfiria, depresja, zaawansowana niewydolność serca, nerek, wątroby, okres ciąży i karmienia piersią, dzieci przed okresem dojrzewania.

Pomysły na posiłki w trakcie Postu Daniela:

 • zupy: pomidorowa, krem z dyni, krem z pieczonej papryki, marchwianka, jarzynowa, cebulowa, kalafiorowa, ogórkowa, barszcz na naturalnym zakwasie
 • sałatki i surówki
 • koktajle (na bazie zmiksowanych liści szpinaku, np. z sokiem z jabłek)
 • warzywa gotowane na parze, pieczone lub duszone które mogą być podane z sosem warzywnym (np. z pieczonej papryki lub pomidorowym). Przykładowo: plastry duszonej z cebulą kalarepy z sosem pomidorowym
 • warzywne szaszłyki z pieca (papryka, cukinia, cebula, tofu, pomidory koktajlowe)
 • pieczona dynia
 • chipsy z warzyw (burak, pomidory, papryka) i z jabłek
 • spaghetti z dyni makaronowej z sosem pomidorowym
 • pieczone jabłko

Nieco inne przepisy

Poniżej podaję kilka linków do nieco innych potraw niż surówki, sałatki czy popularne zupy. Przepisy te po lekkich modyfikacjach można uwzględnić w czasie postu. Pragnę jednak przypomnieć, że podstawowym nośnikiem smaku w jakiejkolwiek kuchni jest zawsze tłuszcz – dlatego proszę nie nastawiać się na spektakularne efekty smakowe w trakcie postu Daniela – jedzenie w trakcie tego postu będzie raczej jałowe ale właśnie o to chodzi w poście. W przepisach poniżej, znajduje się czasem wzmianka o tłuszczu, cukrze (lub syropie z agawy), ziemniaku czy np. płatkach migdałowych – oczywiście z tych składników rezygnujemy.

Proponuję na początku postu przygotować sobie kilka litrów bulionu warzywnego i go po prostu zamrozić. Pomoże to zaoszczędzić czas na przygotowywanie zup i sosów.

Kilka słów o najważniejszej funkcji postu

Post z założenia jest czasem, który ma nas przybliżyć do Boga poprzez oderwanie od koncentracji na rzeczach mniej ważnych jak na przykład jedzenie. Dlatego poszcząc rezygnujemy z rzeczy, które naprawdę będą stanowiły dla nas wyzwanie w codziennej walce o bliższą, duchową relację z Bogiem. Nie do końca ma sens na przykład post od słodyczy dla kogoś kto tych słodyczy po prostu nie lubi i nie jada. Musi to być coś, co będzie dla nas stanowiło prawdziwe zadanie i przeniesie nas z pozycji codziennego konsumenta na pozycję wojownika.

O ile pierwsze dni być może będą głównie walką z tym, aby nie myśleć ciągle o jedzeniu i kolejnych posiłkach o tyle powinien przyjść w końcu czas „uwolnienia” kiedy nasza uwaga przestanie koncentrować się na niedogodnościach, narzekaniu, męczarniach, a zacznie po prostu kierować się w stronę Boga. Dlatego w przypadku postu Daniela ważne jest, aby ustalić sobie założenia i po prostu się ich trzymać. Odradzam zbyt drobiazgowe planowanie, zwłaszcza osobom ze skłonnościami do perfekcjonizmu, ponieważ coś co miało być postem skutkującym w skupieniu uwagi na bliższej relacji z Bogiem stanie się po prostu dietą i skupi naszą uwagę na kompozcyji menu, rozmyślaniu co by zjeść itp.

Także pierwszą rzeczą jest gotowość duchowa do podjęcia wyzwania, drugą decyzja i ogólne założenia a potem po prostu codzienna walka. Walka to właściwe słowo. Zapewniam cię, że jeśli kompletnie nie masz ochoty na post albo wydaje Ci się że nie podołasz – to jesteś w zupełnie normalnym położeniu. TO NIE BĘDZIE ŁATWE! To nie jest kolejne postanowienie, które podejmiesz od poniedziałku, po to aby we wtorek już o nim zapomnieć. Będzie to szereg codziennych bitew o to, aby przekonać się, że to nie mięso, cukier, słodycze, smakołyki, wystawne jedzenie (lub cokolwiek co akurat najbardziej na świecie lubisz jeść) było sensem twojego życia, ale relacja z żywym Bogiem, abyś mógł/mogła dotrzeć do sedna swojego powołania „Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał, i wykonać Jego dzieło”.

Pozwól Duchowi Świętemu by poprowadził Cię w tym czasie tak jak poprowadził naszego Pana Jezusa w czterdziestodniowym poście, a zobaczysz moc, potęgę, chwałę Boga! Bądź uniżony, słuchaj Jego głosu, módl się konkretnie, stanowczo i wytrwale, wyczekując rezultatów! Szukajcie Boga, bo On pozwala się znaleźć!